Správa o projekte chovu ošípaných, Sprievodca nákladmi a ziskom

Úvod do správy o projekte chovu ošípaných:

Máte záujem o komerčný chov ošípaných, ale chcete poznať investície, zisk a skutočné výpočty? V nižšie uvedenom obsahu nájdete skutočné výpočty projektovej správy chovu ošípaných.

Domáce ošípané často nazývané Scrofa Domestica, ktoré dal Carl Linné v roku 1758. Ošípané sú domestikované veľké, párnokopytné a kopytné zviera. Je rôzne považovaný za poddruh diviaka. Patrí do triedy cicavcov. Príbuznými tvormi mimo rodu sú Pecary, Babiursa a Warthong. Zdá sa, že ošípané majú dobrý orientačný zmysel a cestu domov si našli na veľké vzdialenosti. Zo všetkých druhov hospodárskych zvierat má prasa dôležité miesto. Ošípaná má v porovnaní s inými druhmi veľký potenciál prispieť k rýchlejšej ekonomickej návratnosti pre farmárov z dôvodu určitých vnútorných charakteristík, ako je vyššia produktivita, lepšia účinnosť adaptácie na krmivo, skorá zrelosť a krátky generačný interval (vek niekoľko mesiacov). Chov ošípaných si vyžaduje aj malé investície do budov a vybavenia. Má obrovský potenciál zabezpečiť nutričné a ekonomické faktory. Rozdiely v dospelosti, rýchlosti rastu a reprodukčnej rýchlosti (5-15 prasiatok naraz) ovplyvnia množstvo krmiva a iných zdrojov potrebných na úspešný chov rôznych druhov ošípaných. Dedičské alebo vzácne plemená ošípaných sú často atraktívnou voľbou pre malé farmy kvôli ich jedinečnosti. Doba gravidity sa pohybuje od 115 do 122 dní. Najväčšími krajinami, ktoré produkujú ošípané na svete, sú Čína, Rusko, Amerika, Brazília a Západné Nemecko. Uttarpradéš v Indii je najväčším štátom produkujúcim ošípané.

Chov ošípaných zahŕňa nasledujúce fázy:

Výber vhodného pozemku:

Výber vhodného miesta je veľmi dôležitý. Pred výberom sa musíme uistiť o potrebnom vybavení pre ošípané, ktoré je uvedené nižšie.

 • Uistite sa, že vo vybranej krajine je dostatok čistej a sladkej vody.
 • Pôda vo vidieckej oblasti bola vybraná ako prácu možno získať ľahko a za
 • lacnejšia sadzba.

 • Prístupnosť miesta na prehliadanie pre ošípané. Bude užitočné predávať produkty a nakupovať
 • Potrebný materiál, ak v blízkosti miesta poľnohospodárstva existuje trh.

 • Je to efektívnejšie, ak je k dispozícii dobrá doprava.
 • Dostupnosť veterinárnych služieb v blízkosti farmy.
 • Produktívne plemeno: Na trhu je k dispozícii množstvo plemien ošípaných. Musíme vybrať správne plemeno, ktoré je vysoko produktívne. Pre komerčné využitie možno zvoliť dovezené a vysoko mäsové plemená ošípaných. Tieto sú dostupné v našej krajine, čo je uvedené nižšie.

  Prečítajte si: Často kladené otázky o chove kôz.

  Veľký biely Yorkshire: Ide o exotické plemeno Indie, ktoré je veľkých rozmerov. Má biele sfarbenie so vztýčenými ušami, strapatú tvár a stredne dlhý ňufák. Samec nazývaný dospelý kanec váži okolo 300 – 400 kilogramov, zatiaľ čo samica prasa nazývaná dospelá prasnica váži 230 až 320 kilogramov. Je to vynikajúce plemeno na kríženie a dá sa povedať, že najlepšie na odchov a chov ošípaných.

  Landrace: Sú tiež jedným z najlepších úžitkových plemien, ktoré sú najlepšie v produkcii mäsa. Majú dlhé telo s čiernymi kožnými škvrnami, visiacimi ušami a dlhým ňufákom. Tieto sú vynikajúce v krížení ako Yorkshire. Dospelý kanec váži 270 až 360 kilogramov a dospelá prasnica váži 200 až 320 kilogramov.

  Hampshire: Sú strednej veľkosti a používajú sa na komerčné účely. Sú čiernej farby a majú hrubé telo. Najlepšie sa používajú na výrobu mäsa. Samec váži okolo 320 kilogramov a samice okolo 250 kilogramov.

  Ghangaru: Používajú sa na výrobu mäsa. Tieto druhy majú vysokú schopnosť dozrievania. Sú udržiavané s menšou námahou. Majú vysokú reprodukčnú schopnosť, dávajú 7 až 14 mláďat s hmotnosťou 1 kilogram. Dávajú vysoko kvalitné mäso tým, že vezmú odpad a odpadky.

  Kŕmenie: Kŕmenie je najdôležitejšou súčasťou chovu ošípaných v Indii z komerčného hľadiska. Rast, zdravie zvierat a miera reprodukcie závisia od kvalitných a výživných potravín. Pri príprave jedla je možné pri plánovaní zvážiť ekonomické zložky. Medzi zložky patria obilniny, kukurica, pšenica, ryža, cirok a iné proso. Môžu sa pridať aj proteínové doplnky, ako sú koláče, rybia múčka a mäsová múčka, vitamíny a minerály. Okrem toho je potrebné pridať 11 miligramov na jeden kilogram antibiotického doplnku. Nechajte ošípané kŕmiť sa zelenými strukovinami. Je lepšie chovať ošípané podľa ich veku, hmotnosti a kŕmiť ich. Čistá a sladká voda môže byť tiež dostatočne zásobená živinami.

  Manažment krmív v chove ošípaných.

  Ustajnenie: Pre úspešný chov ošípaných je možné postaviť pohodlný dom. Bývanie im poskytuje nielen úkryt, ale aj ochranu pred znečistením, nepriaznivým počasím, parazitmi a chorobami. Je potrebné dbať na správne vetranie. Jednotlivé druhy sa musia chovať oddelene a nasledujúca tabuľka poskytuje predstavu o priestore medzi nimi a farma by mala byť hygienická. V zime používajte tepelné lampy, aby ste ich udržali v teple. Lôžka je možné pripraviť pomocou slamky na vytvorenie teplejšieho prostredia. Ošípané môžu v lete v dôsledku suchého prostredia schudnúť až o 5 kilogramov.

  Trieda ošípaných

  Kanec:

 • Podlahová plocha Pokrytá na prasa (m2) = 6,25-7,5
 • Plocha otvoreného dvora na prasa (m2) = 8,8 – 12,0
 • Potrebná voda na prasa v (litroch) = 45,5
 • Pôrod:

 • Podlahová plocha Pokrytá ošípanou (m2) = 7,5-9,0
 • Plocha otvoreného dvora na prasa (m2) = 8,8 – 12
 • Potrebná voda na prasa v (litroch) = 18 až 22
 • Odstavča:

 • Podlahová plocha Pokrytá ošípanou (m2) = 0,96-1,8
 • Plocha otvoreného dvora na prasa (m2) = 8,8 – 12,0
 • Potrebná voda na prasa in (litre) = 3,5 až 4
 • Drysow:

 • Podlahová plocha Pokrytá ošípaná (m2) = 1,8 – 2,7
 • Plocha otvoreného dvora na prasa (m2) = 1,4 – 1,8
 • Potrebná voda na prasa v (litroch) = 4,5 až 5.
 • Chov ošípaných: Spôsob chovu ošípaných je veľmi jednoduchý a nenáročný. Tieto ošípané vrátane samcov a samíc sú vhodné na chov vo veku 8 až 9 mesiacov, keď dospejú. V čase rozmnožovania dosahujú obe ošípané hmotnosť 100 až 200 kilogramov. Obdobie ruje u ošípaných trvá 3 dni. Prvý deň môže byť najlepší čas na rozmnožovanie prasničiek, zatiaľ čo druhý deň je najlepší pre 2 až 10 dní prasnice. Prasnica sa znovu rozmnožuje po 2 až 10 dňoch odstavu. Obdobie gravidity ošípaných nie je dlhšie ako 115 dní. Naraz je možné vyprodukovať 8 až 12 prasiatok.

  Starostlivosť a manažment: Mala by sa venovať náležitá starostlivosť, aby sa udržali bez akýchkoľvek zdravotných rizík a chorôb. Všetky prasiatka samca nemusia byť nevyhnutne určené na chovné účely. Niektoré môžu byť chované na chov a niektoré na kastrovanie vo veku 3 až 4 týždne. Počas obdobia laktácie je potrebné venovať zvýšenú pozornosť prasnici a kŕmiť ju výživným krmivom. Náležitá starostlivosť sa môže venovať chovným kancom, prasiatkam a gravidným prasniciam. Na prevenciu moru ošípaných môžu byť očkované vo veku 2 až 4 týždňov. Pre zdravú údržbu farmy je možné zabezpečiť pokojné a tiché prostredie a vyhnúť sa návštevám.

 • Choroby a kontrola: Niektoré bežné choroby ošípaných sú anémia prasiatok, brucelóza ošípaných, vyblednutie prasiatok a leptospiróza. Tieto môžu byť kontrolované očkovaním a antibiotikami (I W F).
 • Prasací sarkoptový svrab: Príznaky zahŕňajú svrbenie, dermatitídu, trenie, škrabanie a zníženú rýchlosť rastu.
 • Ošetrenie: Mitiscídne spreje, injekcie a premix do krmiva. S chovnými ošípanými a odstavčatami sa zaobchádzalo strategicky.
 • Žalúdočné vredy: strata chuti do jedla; vracanie; skazená chuť do jedla; krv v hnoji; neočakávaná smrť. Antibiotiká, ktoré kŕmime Preskúmajte krmivo, jemnosť, hrubú vlákninu a vitamín E/selén, redukujte stres.
 • Torzia čreva: Náhla smrť Manipulácia s diétou.
 • Marketing: Keďže bravčové mäso má domáci dopyt, marketing sa v komerčnom chove ošípaných v Indii stal jednoduchším. So zvyšujúcim sa dopytom je možné produkty ľahko predávať nielen na najbližších trhoch, ale aj na svetový trh. Chov ošípaných sa v Indii stal ziskovým biznisom a sociálny scenár sa výrazne zmenil. V dnešnej dobe každý.

  Správa o projekte Ekonomika chovu ošípaných/Chov ošípaných/Náklady a zisky komerčného chovu ošípaných:

  Ekonomika chovu ošípaných.

  Očakávané výnosy z komerčného chovu ošípaných:

  Očakávané výnosy z chovu ošípaných sú vysoké.

  Priemerná hmotnosť kanca = 200 kg.

  Cena 1 kg bravčového mäsa je Rs. 200 Rs. (Je to však rôzne).

  Cena mäsa od 1 kanca/prasnica  = 200 x 200 =  Rs. 40 000.

  Priemerný príjem z 20 kancov/prasnica  = 40 000 x 20 = 8 00 000 Rs.

  Čistý zisk z 20 ošípaných: Rs. 8 00 000,00 – 5 17 000,00 = 2 83 000,00 Rs.

  Celé ošípané však môžete predať aj spracovateľskému priemyslu, ktorý je ziskovejší.

  Cena sa môže líšiť v závislosti od trhovej hodnoty a plemena.

  Od druhého roku bude zariadenie v rámci farmy ošípaných a náklady na búdu, brázdy redukované.