Minerálne doplnky pre zvieratá

Zvieratá potrebujú potravu, vodu a prístrešie. Je tu však dôležitý aspekt, ktorý často prehliadame, a to sú minerály. Prežúvavcom (zvieratám, ktoré prežúvajú) sa darí tam, kde majú dostatok minerálov.

Čo sú tieto vhodné minerály a ako zlepšujú zdravie vašich zvierat a pastvín, sa dozviete v nasledujúcom článku.

Prečo používam minerálne doplnky

Podľa dlhoročného chovateľa zvierat Grega Judyho pôda nie je vždy zdrojom nerastov, ktoré zvieratá potrebujú.

Tu je však háčik. Nemusíte odmerať stanovené unce denne, aby ste zaistili, že dostanete správne množstvo minerálov.

Prežúvavec zožerie viac minerálov podľa vlastného výberu, ak minerál nie je dostupný vo výbehu. Prežúvavce teda skonzumujú minerál, ktorý mu chýba, časť absorbuje a zvyšok potom vylúči.

Vaša pastva sa remineralizuje od kráv a oviec, ktoré ju žerú! Takže ako sa pastva teoreticky remineralizuje, množstvo minerálov, ktoré potrebujete doplniť, sa zníži.

Moja návšteva s Gregom koncom roka 2019 pri kúpe môjho chovného stáda oviec odhalila, že jeho ovce konzumujú o 60 % menej minerálov ako za posledných pár rokov.

Ponuka minerálov zadarmo pre zvieratá

Zaviedol som minerálny program pre moje kravy a ovce, ktorý obsahuje až 19 minerálov (a/alebo doplnkov) a som presvedčený, že to urobilo OBROVSKÝM rozdielom v ich zdraví.

Vieme, aké dôležité je voľne poskytovať množstvo minerálov pre zvieratá a pôdu. Mnohí z nás už poznajú dôležitosť soľných lizov. Soľné lizy majú tendenciu mať vysoké koncentrácie sodíka, fosforu, železa, zinku a vápnika. Napriek tomu vaše zvieratá často prejedajú soľné lízy, len aby dostali tú jednu ingredienciu, ktorú skutočne potrebujú.

Prečo je voľný výber minerálov taký dôležitý? Zviera môže podľa potreby skonzumovať ďalšie minerály, aby kompenzovalo tkanivové nedostatky spôsobené predtým nevyváženými dávkami, podľa Advanced Biological Concepts (kde získavam svoje minerály), okrem naplnenia minerálnych deficitov vyplývajúcich zo súčasných dávok.

Aké minerály sú dôležité

Ak sú minerály vyvážené, pocítite menej chorôb a lepšie trávenie. Okrem toho zažijete zlepšenú reprodukčnú výkonnosť a rast.

Nasleduje zoznam minerálnych doplnkov, ktoré ponúkame a ako môžu prospieť vašim prežúvavcom.

jód

Jód ako základná živina reguluje štítnu žľazu, ktorá je zodpovedná za produkciu hormónu tyroxínu. Tyroxín riadi metabolizmus tela a pomáha pri raste.

S nízkou hladinou jódu súvisí viacero zdravotných problémov. Môže to viesť k slabým alebo zdeformovaným potomkom, ktorým sa nedarí. Môže tiež viesť k potratu a iným reprodukčným problémom. Tiež vážne nedostatky môžu spôsobiť strumu.

Vitamín A

Pre teľatá obsahuje Colostrum vysoké množstvo vitamínu A, preto je nevyhnutné. Vitamín A tiež udržuje pokožku a výstelku týchto orgánov, ako aj imunitný systém.

Vitamín D

Pre tvorbu a reprodukciu kostí je vitamín D nevyhnutný, pretože napomáha vstrebávaniu vápnika a zabraňuje krivici. Vitamín D je nevyhnutný pre zdravie kostí.

vitamín E

Okrem toho, že napomáha vstrebávaniu vitamínu A, vitamín E je nevyhnutný pre zdravie hormónov a enzýmov.

Vitamíny B

Vitamíny B hrajú významnú úlohu pri premene tukov, bielkovín a sacharidov na energiu. Je tiež známy ako stresový vitamín, pretože tiež pomáha zabezpečiť správne fungovanie nervového systému, mozgu a nadobličiek.

Vápnik

Vápnik hrá kľúčovú úlohu v hustote kostí, raste zubov, priberaní na váhe a procese reprodukcie. Fosfor je nevyhnutný minerál pre rast svalov a produkciu mlieka u dojníc.

Železo a meď

Tieto dva kovy spolupracujú pri tvorbe hemoglobínu, zložky zdravej krvi.

Teľatá s nedostatkom týchto minerálov môžu trpieť anémiou, plesňovými chorobami, kravskými kiahňami, hnačkou, motolicou pečene, lišajom a stafylokokom.

magnézium

Aby sa správne tvorili kosti a krv, je horčík nevyhnutný.

V dôsledku nedostatku horčíka sa môže objaviť mliečna horúčka, mastitída, artritída, mäkké zuby, nervové správanie a deformácia kostí.

Draslík

Je dôležité udržiavať zdravú rovnováhu draslíka a iných minerálov, ktoré prispievajú k normálnemu rastu a funkcii nervov. Spojením vápnika a fosforu draslík vytvára kosti a pomáha pri raste črevných baktérií.

Fosfor

Okrem toho, že je fosfor dôležitý pre rast a reprodukciu, je zodpovedný za množstvo telesných funkcií. Buduje silné kosti a zuby a vyrovnáva tlak v bunkách.

Krava bude mať problém uniesť teľa, ak jej chýba fosfor.

Síra

Je nevyhnutný pre zdravie srsti, kopýt a rohov teľaťa. Teľacia maternica tiež používa síru na vývoj srsti a kopýt.

Hovädzí dobytok s nízkym obsahom síry môže mať vši, kliešte alebo iné parazity a svoje krmivo nestrávi správne.

Stopové minerály + selén

V pôdach, kde sú minerály vyčerpané, sa zvýšil dopyt po stopových prvkoch. Meď zabraňuje slabosti a anémii, zatiaľ čo zinok zlepšuje vstrebávanie vápnika.

Zinok

Okrem kožných lézií, slabých nôh a pomalšie sa hojacich rán, prasklín na pätách a slabého rastu môže nedostatok zinku viesť aj k zníženiu miery počatia. Zinok je životne dôležitý pre zdravý imunitný systém.

Vitamín C

U mladých prežúvavcov s diétou s nízkym obsahom vitamínu C sa môžu vyvinúť kožné lézie podobné skorbutu.

Drevené uhlie

Pomáha pri liečbe hnačky u mladého hovädzieho dobytka, ako aj odierania a kokcidiózy u dospelého dobytka. Chovatelia dobytka primiešavajú do krmiva aktívne uhlie, aby zlepšili zdravie stáda.

Odkiaľ prežúvavce získavajú minerály

Minerály pre pasúce sa zvieratá poskytujú tri hlavné zdroje.

Pasienka

Pastviny, kde nechávate svoje zvieratá pásť, sú pre ne často hlavným zdrojom minerálov. Tráva a lucernové pasienky zvyčajne obsahujú vápnik a fosfor.

V niektorých prípadoch si potrava hovädzieho dobytka vyžaduje viac živín a minerálov, ako môže poskytnúť pastva, zatiaľ čo gravidné a dojčiace dobytok má vyššie požiadavky na minerály.

Minerálny doplnok

Počet potrebných minerálov sa bude líšiť v závislosti od zvieraťa a miesta, kde sa pasie. Odporúčam minerálnu zmes ABC 15 mineral kit.

Preventívne zdravotné opatrenia pre ovce

Mnoho zdravotných problémov u prežúvavcov sa dá vyriešiť správnym dopĺňaním minerálov.

Nutričná svalová dystrofia (ochorenie bieleho svalu)

Nedostatok selénu môže poškodiť svaly srdca a končatín vašich prežúvavcov, čo môže viesť k nebezpečným voľným radikálom.

Struma

U dojčaťa so strumou sa prejaví definovaný opuch v oblasti hrdla. Novorodenec často hladuje. Je to spôsobené nedostatkom jódu.

Polioencefalomalácia

Liečbou tohto ochorenia sú vitamíny B, ak vaše zviera trpí slabosťou, slepotou alebo depresiou.

Rachitída

Keď telu chýba vápnik, fosfor a vitamín D, krivica sa prejavuje opuchom dlhých kostí, krívaním a neschopnosťou uniesť váhu.

Nedostatok vápnika

Ak máte nedostatok vápnika, budete trpieť slabosťou, svalovou triaškou a neschopnosťou vstať zo zeme. Minerály vápnika sú k dispozícii zadarmo.

Preventívne zdravotné opatrenia pre hovädzí dobytok

Existujú určité minerály, ktoré dobytok nemôže získať len z pasienkovej trávy a minerálne doplnky môžu pomôcť predchádzať týmto zdravotným problémom.

Zadržaná placenta

Ak sa placenta nepodarí doručiť do 30 minút po narodení teľaťa, môže to viesť k strate krvi alebo infekcii. Nie je to bežný problém, ale môže byť vážny.

Existuje niekoľko minerálov, ktoré môžu zabrániť zadržiavaniu placenty, vrátane vitamínu A, selénu, jódu a vitamínu E.

Tetánia trávy (hypomagneziémia)

Tetánia spôsobuje svalové kŕče a stuhnutú chôdzu, no najčastejšie to končí nálezom mŕtveho zvieraťa. Je to spôsobené nízkou hladinou horčíka v krvi a najčastejšie postihuje kravy v neskorom štádiu tehotenstva.

Ill-Thrift

Vždy, keď teľatá nedokážu rýchlo rásť, hovorí sa o nich, že sú nešetrné. K tomu dochádza v dôsledku nedostatku minerálov, ktoré ovplyvňujú ich silu a pohodu.

Pica

Pica sa vyskytuje, keď dobytok žerie drevo, plasty, skaly, steny maštalí a pôdu, aby získal minerály, ktorých má nedostatok. Najčastejšie je to spôsobené nedostatkom fosforu.

Gastrointestinálne ťažkosti

Nedostatok medi často vedie k hnačke v dôsledku gastrointestinálnych problémov.

Mineral Shaw

Keďže tieto minerály už nebudú prehliadané, vaše zvieratá budú oveľa zdravšie a vaša pôda bude tiež lepšia.

Ak premýšľate, ako dať tieto minerály svojim zvieratám, jednoducho ich posypete na zem alebo ich necháte vo vedrách? Môžete im ich pridať do jedla?

Môžete použiť Mineral Shaw, čo je pohyblivé kŕmidlo, kde môžete individuálne distribuovať minerály pre prežúvavce, aby ste si vybrali, či potrebujú určité minerály alebo nie.