Kŕmenie kurčiat bez obilia – znížte svoje náklady o 100 %

Nemusíte rozbiť banku, aby ste chovali kurčatá správnym spôsobom. Investujte do záhradného priestoru, aby ste ich obrábali, hnojili a poskytovali im prospešné bezplatné prírodné jedlo.

Kurčatá môžu tiež odstraňovať škodcov zo záhrad, kontrolovať choroby v sadoch a poskytovať bezplatné a prirodzené jedlo pre vaše stádo. Permakultúrny prístup chovu kurčiat je založený na ich držaní bez obilnín.

Prečo sme skúšali kŕmiť kurčatá bez obilia

Kúpili sme komerčné krmivo, keď sme začali chovať mäsové kurčatá bez toho, aby sme zvážili, čo v ňom je. Nakoniec sme zvolili bio krmivo pre zdravie našich sliepok a našej rodiny.

Ekologickým kŕmením našich kurčiat sme takmer strojnásobili naše náklady! Je drahšie kupovať bio mäso na farmárskych trhoch, ako chovať naše kurčatá ekologicky.

Keďže sme museli znížiť náklady, experimentovali sme s kŕmením našich sliepok. Dokonca sme sa naučili namiešať si vlastné krmivo pre kurčatá.

Potom sme postavili kuracie traktory (a neskôr som navrhol a postavil kurčatá), aby sme kurčatá denne premiestňovali na čerstvú trávu. Uzavretie kurníka trvalo len asi desať minút a znížili sme dennú dávku kurčiat z 13 libier za deň na 110 libier za deň.

Experimentovali sme s chovom jednej skupiny kurčiat vo voľnom výbehu a jednej skupiny na obilí a kurčatá z voľného výbehu nakoniec vážili viac, čo bolo príjemné prekvapenie.

Naše kurčatá boli chované vo voľnom výbehu, organicky, a dokázali sme ich poraziť za menej ako 67 centov za libru.

Ľudia nemajú priestor na voľný výbeh svojich kurčiat. Hnoj sa dostáva všade a väčšina ľudí nemá priestor. V tomto prípade môže stacionárny dizajn coop fungovať lepšie. Ak máte vzťah, nemusíte zúfať; stále existuje veľa iných alternatív ku kŕmeniu kurčiat obilím!

Môžu kurčatá prežiť bez obilia?

Existuje mnoho spôsobov, ako kŕmiť kurčatá bez obilnín, ktoré sú nákladovo efektívne a zdravé.

Ešte asi pred 100 rokmi boli kurčatá voľne chované a kŕmené obilím. Kurčatá sú veľmi dobré kŕmidlá.

Môžete chovať kurčatá vo voľnom výbehu na svojom dvore a produkovať zdravšie vajcia. Vajcia z voľného chovu sú bohaté na Omega-3 mastné kyseliny a obsahujú o polovicu menej cholesterolu ako vajcia kŕmené obilím.

Majú tiež menej vážnych problémov so správaním v dôsledku nudy, vrátane vzájomných bitiek, a ich nechty budú prirodzene ostrihané všetkým tým škrabaním, ktoré robia mimo svojich chlievov.

Spôsoby, ako kŕmiť kurčatá bez obilia

Vášmu stádu sa bude dariť dobre, ak ho budete kŕmiť potravinami bohatými na bielkoviny s vysokým obsahom vitamínov a minerálov.

kostihoj

Kostihoj je väčšinou farmárov považovaný za inváznu burinu, napriek tomu je to vysokokvalitné krmivo pre vaše stádo. Obsahuje vysoké množstvo bielkovín, vitamíny B12, A a C, draslík, síru, vápnik, železo, fosfor a selén a obsahuje aj vlákninu.

Pridanie kostihoja do kompostu pomôže podporiť rast baktérií, čo pomôže zohriať vaše hromady a urýchliť kompostovanie.

Kostihoj si môžete objednať online, zasadiť a zbierať osemkrát do roka tak, že ho ostriháte na dva palce. (Tu je zoznam bylín užitočných pre zdravie kurčiat.)

Žihľava dvojdomá

Ďalšou rastlinou, ktorá sa považuje za inváznu burinu, je žihľava. Táto rastlina je pre vaše kurčatá jedlá aj liečivá. Žihľava obsahuje vitamíny K, B a A, železo, mangán, meď, vápnik a horčík. Keď je vysušený, má vynikajúce proteínové vlastnosti.

Žihľava tiež obsahuje Omega-3 olej, podobne ako olej zo slnečnicových semien a lykopén, silný antioxidant. Žihľava má vysoký obsah karotenoidov, čo dáva vašim vajíčkam krásny tmavý žĺtok.

Žihľava rastie vo voľnej prírode a možno ju aj sadiť a zbierať. Žihľava je skvelá aj na mulčovanie a kompostovanie.

Pro-Tip_: Medzi ďalšie prospešné buriny patrí púpava, lopúch, žltý dok a jahňacie štvrtky._

Posekaná tráva a trávnik

Čerstvá tráva alebo odrezky trávnika môžu nahradiť krmivo pre kurčatá až za 20 percent stravy kurčiat. Čerstvá tráva tiež obsahuje chrobáky, ktoré sú vysokoproteínovou potravou pre vaše stádo. Tráva má vysoký obsah bielkovín, železa a vitamínu C.

seno

Vaše kurčatá si poriadne pochutnajú na balíku sena. Alfalfa seno je vynikajúcim zdrojom vlákniny a bielkovín a vaše kurčatá ho budú spokojne klovať.

Seno často obsahuje niekoľko druhov tráv, vrátane ražnej trávy, ďateliny a kostrava a strukovín. Tieto trávy majú vysoký obsah vitamínov A, B, C, E a K, ako aj vápnika a železa. Seno tiež pomáha udržiavať stabilnú hladinu glukózy, pretože spomaľuje vstrebávanie cukru v krvi.

Telá zvierat

Prečo nepremeniť problém na riešenie? Ak máte nejakého predátora, ktorý vám robí problémy, chyťte ho do pasce alebo ho zastrelte a nakŕmte ním svoje sliepky. Kurčatá sú všežravce a mäso pomáha uspokojovať ich požiadavky na bielkoviny.

Korpus rozrežte, aby mali kurčatá prístup do vnútra. Kurčatá ošklbávajú mäso a mäkké tkanivá a opúšťajú kosti, takže trup odstráňte po niekoľkých dňoch a skôr, ako zhnije.

červy

Ďalšou skvelou vecou, ktorú môžete urobiť s otravným predátorom alebo zabitím na ceste, je vyrobiť vedro na červy. Zaveste vedro s ⅜ palcovými otvormi vyvŕtanými do dreveného statívu. Vložte mäso dovnútra. Keď sa mäso rozkladá, muchy sa dostanú do dier a nakladú vajíčka. Larvy sa vyliahnu a vypadnú cez otvory.

Červ má vysoký obsah bielkovín, tukov a aminokyselín a vaše kurčatá ich budú hltať.

Myši

Ak žijete na farme, máte myši. Kurčatá sú opäť všežravce a pochutnajú si na mäsitom občerstvení. Uistite sa, že nepoužívate jed na myši, pretože vaše kurčatá zožerú myš, keď dostanú príležitosť.

Myši majú vysoký obsah bielkovín a keďže ich kosti sú relatívne malé, kura ich zožerie tiež, čím získajú podstatnú dávku vápnika pre pevné vaječné škrupiny.

Zemiaky

Ak máte zo svojej záhrady zemiaky navyše, môžu sa stať vysoko výživným jedlom pre vaše kurčatá. Pred kŕmením kurčiat uvarte a nakrájajte zemiaky, aby sa ľahšie konzumovali.

Zemiaky obsahujú vitamíny, draslík a železo, ktoré pomáhajú budovať silné kosti. Majú tiež protizápalové vlastnosti a zlepšujú vstrebávanie tukov. Zemiaky majú vysoký obsah draslíka a chýbajú im cholesterol, čo pomáha vášmu stádu k zdraviu srdca.

Pro-Tip_: Zelené zemiaky obsahujú toxíny solanín a chaconín, ktoré sú pre kurčatá jedovaté. Nepoužívajte žiadnu časť zelených zemiakov._

Zimný squash

Zimná tekvica veľmi dobre šetrí aj pri izbovej teplote. Uchovávajte ich na chladnom a suchom mieste pre kurča, aby ste ich mohli zdravo dopĺňať počas celej zimy. Nakrájajte tekvicu na polovicu a kŕmte ňou svoje kurčatá. Budú milovať semená a dužinu tekvice.

Squash má vysoký obsah vitamínu A, ktorý pomáha imunitnému systému fungovať čo najlepšie. Kurčatá, ktorým chýba vitamín A, budú častejšie choré.

Ovocie a zelenina majú vysoký obsah vitamínu C, ktorý pomáha pri stresových situáciách. Kurčatá môžu byť stresované teplom, chladom a inými faktormi prostredia. Počas týchto období potrebujú viac vitamínu C. Squash má tiež vysoký obsah zinku, ktorý pomáha pri celkovom raste a vývoji vášho kŕdľa.

Bobule

Kurčatá budú milovať všetky druhy bobúľ. Môžu jesť černice, jahody, čučoriedky, černice a jesenné bobule. Bobule sú mäkké, čo uľahčuje ich konzumáciu pre vaše kurčatá.

Bobule sú pre vaše kurčatá lákavé, pretože sú sladké, rovnako ako sladká pochúťka pre človeka. Bobule sú plné vitamínov a minerálov a majú vysoký obsah vlákniny, ktorá je vhodná pre tráviaci systém vášho kŕdľa.

Bobule majú tiež vysoký obsah vitamínu A, ktorý je potrebný pre dobrú produkciu vajec. Ak spozorujete pokles produkcie vajec, zvážte, či by ste svojim nosniciam nedali pochúťku nabitú vitamínom A.

Krmoviny alebo obilniny

Zvážte pestovanie obilnín len pre vaše kurčatá. Slnečnica, zubáč, lucerna, ďatelina, cirok, amarant a pohánka sú skvelými kŕmnymi plodinami pre kurčatá. Tieto plodiny majú vysoký obsah bielkovín a vlákniny.

Ak budujete pôdu pomocou krycích plodín, dovoľte svojim kurčatám, aby prišli a zjedli zvyšnú zeleninu po zbere plodiny. Bonusom je, že budú obrábať aj pôdu.

Pro-Tip_: Ak sa chystáte kŕmiť svoje kurčatá obilím, zvážte ich fermentáciu. Fermentácia výrazne posilní ich zdravie. Vezmite si vedro a zalejte ním niekoľkodňové jedlo vodou. Po jednom dni bude ľahšie stráviteľné. Po dvoch alebo troch dňoch bude fermentovaný._

Naberte ich dennú dávku a pridajte viac obilia. Fermentácia zvyšuje stráviteľné živiny v zrnách a poskytuje probiotiká, ktoré posilňujú imunitný systém. Kurčatá tiež jedia o 50 % menej fermentovaného krmiva, pretože je hustejšie a viac sýti.

Orechové stromy

Orechové stromy sú na jeseň skvelým zdrojom potravy pre kurčatá. Kurčatá môžu jesť žalude, bukové orechy, pekanové orechy, čierne vlašské orechy a hikorové orechy. Vezmite orechy, rozdrvte ich kladivom a nakŕmte ich kurčatami. Budú ich milovať.

Ovocné stromy

Zasaďte si ovocné stromy pre seba a použite nedokonalé ovocie pre svoje sliepky. Budú jesť tomel, moruše, jablká, broskyne a hrušky. Zbierajte ovocie a vezmite ich k nim alebo po zbere dajte kurčatá do sadu, aby ste vyčistili opadané ovocie a dezinfikovali váš sad.

Keď dáte kurčatá do svojho sadu, keď plody napadnuté škodcami spadnú na zem, zhltnú ovocie a škodcov. Tiež, ak umiestnite svoje kurčatá do sadu skoro na jar, zožerú škodcov, kým sú ešte v štádiu kukly a predtým, ako sa škodcovia stanú problémom.

Pro-Tip_: Jablká sú vynikajúce pre kurčatá, ale najprv musíte odstrániť semená. Semená jabĺk obsahujú kyanid, ktorý zabíja kurčatá._

Záhradní škodcovia

Opäť zmeňte problém na riešenie kŕmením záhradných škodcov svojim kurčatám. Ak máte vo svojej záhrade škodcov, vezmite si vedro s plytkou vodou a chrobáky vyklepte do vody. S vodou na nich nemôžu lietať.

Ak dostanú na výber, kurčatá budú vždy hľadať chrobáčiky ako prvé, takže si túto chutnú pochúťku zamilujú.

Ryby

Ak máte na svojom pozemku jazierko, prečo ho nezarybniť rybami pre vašu rodinu? Ryby sú pre ľudí a kurčatá jednou z najzdravších potravín na svete. Vaše kurčatá môžu jesť zvyšky, alebo môžete zbierať ryby len pre ne.

Ryby môžu uspokojiť vysoké požiadavky na bielkoviny kurčiat a zároveň poskytnúť veľmi potrebné aminokyseliny; probiotiká nachádzajúce sa v rybách dokonale spolupracujú s biomom tráviaceho systému kurčaťa.

žaburinka

Ďalšou výhodou jazierka je možnosť zberu žaburinky. Kačica sa môže stať problémom v jazierku, preto ju zozbierajte, nechajte uschnúť a potom ňou kŕmte svoje kurčatá. Sušená kačica obsahuje 40 % bielkovín, čo z nej robí jednu z potravín s najvyšším obsahom bielkovín.

Larvy vojaka

Vojakové muchy vyzerajú ako osa, ale sú čierne. Žijú len niekoľko dní, ale kladú vajíčka, ktoré sa menia na hlodavce, ktoré balia veľa výživy do malého balíčka. Larvy mušiek obsahujú bielkoviny, tuky a mnoho ďalších vitamínov a minerálov.

Postavte si špecializovaný kôš a naplňte ho hnijúcou zeleninou. Muchy vojak nakladú vajíčka a vy môžete zbierať larvy pre svoje kurčatá. Larvy mušiek sú vynikajúcim krmivom, ktoré pomáha vašim kurčatám prosperovať v zime.

V mojom vlogu „Bring on The Soldier Flies“ ukazujem, ako som ten svoj dal dokopy:

Vermikompostovanie

Mnoho domácich sedliakov objavuje vermikompostovanie. Vermikompostovanie využíva dážďovky na premenu odpadových materiálov, ako je hnijúci hnoj, lepenka a noviny, na kompost. Tento kompost sa stáva vynikajúcim hnojivom plným červíkov.

Ďalšou výhodou je množstvo červov na kŕmenie vašich kurčiat. Stačí nechať v komposte dostatok červov, aby sa mohli rozmnožovať, a zvyšok doprajte svojim sliepkam.

Kuchynské zvyšky

V priemere 16 % domáceho odpadu tvorí potravinový odpad. Prečo nedať všetky zvyšky jedla svojim sliepkam? Majte vedro vo svojej kuchyni a premeňte zvyšky jedla na vajcia a kuracie mäso.

Farmárske produkty

Ak ste si vybrali plemeno kráv, ktoré je najlepšie na dojenie, je pravdepodobné, že aj po použití metódy zdieľania teliat a každodennom dojení kravy budete mať mlieko navyše.

Odložte mlieko pre svoje kurčatá, aby ho pili priamo z misky, alebo ho pridajte k obilninám. Akokoľvek to znie zvláštne, vaše kurčatá budú jesť vajcia surové alebo varené.

Kurčatá budú jesť zvyšky mäsa zo zabitých zvierat. Ak zabijete kravu a neplánujete jesť srdce alebo jazyk, nakŕmte ho kurčatám alebo ho pridajte do vedra s červami.

Ak máte nejaké kosti, ktoré nepoužívate, použite ich na prípravu vývaru z kostí pre vaše kurčatá. Má výnimočne vysoký obsah vápnika a je ideálny pre vaše vajcia.

Potraviny, ktoré by ste nemali kŕmiť kurčatami

Kurčatá sú mimoriadne chytré; vo všeobecnosti nebudú jesť veci, ktoré by jesť nemali. Nižšie je však uvedený zoznam položiek, ktoré sa neodporúčajú ako krmivo pre kurčatá. Nezabudnite, že tieto položky nepridávajte do svojej hromady kompostu, ak ju vaše kurčatá zožerú.

 • Nevarená ryža – Varená ryža je v poriadku, ale nevarená ryža napučí a spôsobí tráviace problémy.
 • Slané jedlá – Slané jedlá môžu spôsobiť hypernatriémiu, problém s elektrolytmi.
 • Cibuľa – Cibuľa obsahuje tiosíran, ktorý môže u kurčiat spôsobiť žltačku a anémiu. Je tiež dobré vyhnúť sa pažítke a cesnaku. Konzumované vo veľkých množstvách môžu spôsobiť rovnaký problém ako cibuľa.
 • Citrusové plody – Kurčatá sú citlivé na kyselinu citrónovú v citrusových plodoch.
 • Čokoláda – kurčatá by sa mali vyhýbať čokoláde, cukríkom a všetkému cukru, pretože môžu spôsobiť nepravidelný srdcový tep a dokonca aj infarkt kurčiat.
 • Paradajky – Keď paradajky nie sú zrelé, obsahujú solanín a chaconín. Tie sú pre kurčatá toxické.
 • Plesnivé potraviny – Pleseň môže vytvárať toxíny, preto je najlepšie sa jej vyhýbať. Ak kvasíte zrná, vyhoďte ich, ak splesnivie.
 • Surová alebo sušená fazuľa – Všetky sušené fazule sú nebezpečné pre kurčatá, najmä fazuľa. Sušená fazuľa obsahuje hemaglutinín, toxín, ktorý môže byť pre kurčatá smrteľný.
 • Niektoré kvitnúce rastliny – Niektoré kvitnúce rastliny ako lupina, náprstník a cezmína môžu byť pre vaše kurčatá toxické. Lupin môže spôsobiť zlyhanie nervového systému a smrť. Cezmína pôsobí ako preháňadlo a môže spôsobiť zvracanie. Náprstník obsahuje jed nazývaný digitalis, ktorý spôsobuje spomalenie srdca.
 • Listy rebarbory – Listy rebarbory obsahujú antrachinóny, ktoré pôsobia ako preháňadlo. Obsahujú aj kyseliny šťaveľové, ktoré môžu byť pre kurčatá smrteľné.
 • Avokádo – Šupka a kôstka avokáda obsahuje toxín zvaný persín. Vo veľkých dávkach môže persín spôsobiť dýchacie a srdcové problémy.

Ste pripravení začať?

Stiahnite si môj pracovný hárok na tlač o tom, ako vykonať každú z týchto alternatívnych metód podávania.

Ak sa vám tento článok páčil, bude sa vám páčiť moje najobľúbenejšie video na YouTube o tom, ako nakŕmim svojich 30 kurčiat za 1,25 USD na deň.