Ako vycvičiť kravu na dojenie

Vďaka výcviku našej kravy Polly, ktorá mala nedávno prvé teľa, máme teraz denný prísun čerstvého mlieka.

Svoju kravu môžete veľmi jednoducho vycvičiť na dojenie, aby ste získali čerstvé mlieko pre svoju rodinu alebo nakŕmili teľa z fľaše.

Môžete podojiť obyčajnú kravu

Nie je žiadny rozdiel v kvalite alebo množstve mlieka, ktoré produkujú samice kráv (hovädzí aj dojný dobytok), hoci všetky samice kravy produkujú mlieko po pôrode teľaťa.

Vo všeobecnosti hovädzia krava vyprodukuje 1 12 galónov mlieka každý deň, kým dojnica 7 galónov alebo viac. To znamená, že môžete mať dostatok mlieka pre vašu rodinu na 1 až 2 galóny denne, keď máte dojnicu, ktorá produkuje mlieko aj pre svoje teľatá.

Kvalitu mlieka ovplyvňujú aj plemená kráv. Nie každé mlieko je rovnaké a bude mať rozdiely v chuti, nutričnej hodnote, obsahu bielkovín, zložení a spevňovaní tvarohu.

Odstavené teľa by malo produkovať asi štyri až päť galónov mlieka denne, na základe Polly, našej americkej Milking Devon.

Skrotenie kravy k Alfalfe

Pre vycvičenú kravu na dojenie naozaj pomáha najprv zoznámiť kravu s lucernovými granulami. Stačí vložiť niekoľko lucernových peliet do kŕmnej misky a kŕmiť ju hrsťou každý deň v čase dojenia.

Vložte lucernové pelety do kŕmnej nádoby, jemne ňou zatraste, aby to krava počula, a panvu nastavte tak, aby ju krava mohla zjesť. Priblížte sa ku krave zakaždým, keď dojedá lucernu, kým sa jej nebudete môcť dotknúť.

Nakoniec ju prehovorte do oblasti dojenia, aby mohla jesť lucernové granule.

Bežíme k našej krave, keď počuje kŕmenie v panvici. Je to skvelá prax, pretože krava si vďaka tomu zvykne prísť do oblasti dojenia tak, ako to bude potrebovať pri svojej rutine dojenia.

Potrebný spotrebný materiál

Naučte kravu dojiť rýchlo a dôsledne s rutinou.

  • Množstvo lucernových peliet, ktoré dojčiaca matka potrebuje každý deň, môže byť až päť libier.
  • Granuly lucerny by sa mali kŕmiť pomocou odolnej kŕmnej misky.
  • Toto vedro na dojenie z nehrdzavejúcej ocele sa ľahko čistí a je odolné.
  • Dojacie stĺpiky sú robustná konštrukcia, ktorá zabraňuje pohybu kravy počas dojenia.
  • Vyberte si kefu na vemeno s mäkkými štetinami, ktorá nepoškriabe vemeno.


Ako prvýkrát vycvičiť kravu na dojenie

Prevedieme vás krokmi dojenia Polly pomocou metódy ručného dojenia. Môžete však použiť aj dojací stroj. Trvalo len necelý týždeň, kým sa z toho, že nebola nikdy dojená, dostala dojenie na poli.

Tipy na dojenie na poli alebo pastvine

Ak chcete efektívne podojiť svoje rodinné kravy na poli a nie v dojárni, postupne znižujte počet pomôcok, ktoré denne používate. Napríklad:

  • Počas 1. – 3. dňa sme kravu trénovali na dojenie a na 3. deň úspešne dojila v podstavci.
  • Stĺpec sa dojil bez stláčacích tyčí na štvrtý deň.
  • Potom, v deň 5, sme ju dojili na poli cez hlavovú bránu.
  • Šiesty deň sme ju podojili na poli vedľa hlavnej brány.