Ako postaviť lacný dom pre ošípané: DIY kroky, dizajn stodoly, požiadavky na prístrešok a lacné nápady

Aby sa predišlo vlhkosti a zabezpečil sa optimálny rastový komfort, mali by byť navrhnuté ošípané. Systémy fariem využívané na ustajnenie ošípaných sa líšia od miesta k miestu v závislosti od prevládajúcich podmienok v danej oblasti a finančnej situácie farmára.

Systém ustajnenia by mal byť navrhnutý tak, aby pôdu príliš nezaťažoval a v závislosti od pozemku môže byť buď intenzívny, polointenzívny alebo extenzívny. Ustajnenie ošípaných sa v jednotlivých oblastiach líši v závislosti od pôdnych a klimatických podmienok.

Ako postaviť lacný dom ošípaných

Umiestnenie ošípaných a predbežné úvahy

 • Dobre odvodnené suché miesto je najlepším miestom na likvidáciu odpadových vôd.
 • Vo väčšine prípadov sú budovy pre ošípané postavené zo svahu, aby sa uľahčilo odvádzanie a likvidácia odpadových vôd, ale ak je to možné, je potrebné sa tomu vyhnúť.
 • Dôležité je umiestnenie budovy tak, aby nebránila prúdeniu vzduchu z iných budov.
 • Miesta musia byť prístupné pre vozidlá a iné dopravné prostriedky, aby bolo možné dodať krmivo a zvieratá, ošípané vyzdvihnúť na porážku a správne zlikvidovať odpadové vody.
 • Aby sa minimalizovalo znečistenie hlukom, budovy by sa nemali nachádzať v oblastiach s vysokou premávkou.
 • Stavba by mala byť umiestnená v blízkosti zdravého zdroja čerstvej vody, čistej a stálej.
 • Domy pre ošípané by mali byť umiestnené tak, aby boli chránené pred extrémnymi slnečnými lúčmi, dažďom a prievanom. Ako bonus navyše by bolo ideálne, keby bola budova postavená tak, aby jej najdlhšia strana smerovala z východu na západ, aby sa tieto problémy eliminovali.
 • Vzhľadom na tienené podmienky pri tejto orientácii bude teplota pôdy nižšia, preto je dôležité okolo domu vysadiť vždyzelené stromy, ktoré poskytujú tieň a pôsobia ako vetrolamy.
 • Pred začatím výstavby je potrebné vytvoriť plán domu a určiť veľkosť domu.
 • Ak je domček pre ošípané skonštruovaný s otvorenými stranami, ktoré budú pokryté zástenami alebo chránené železnými chráničmi, potom budú mať ošípané dostatočné vetranie. Okrem toho by sa mal dom ľahko čistiť.
 • Pevné základy, tienené a ochranné strechy a dobré základy sú pre dom rozhodujúce.
 • Aby sa zaistila bezpečnosť ošípaných, mali by byť ošípané umiestnené mimo maštalí a bitúnkov.
 • Nízkonákladové odrody ošípaných

  Ošípané potrebujú miesto na spanie, ktoré je teplé a chránené pred poveternostnými vplyvmi. Nezáleží na tom, aký je prístrešok prepracovaný alebo veľký, ošípané sa pri spánku radi túlia k sebe a nevadí im, že sú preplnené. Každý uzavretý priestor pre hospodárske zvieratá by mal mať dostatočné vetranie a prúdenie vzduchu. Ak chcete ošípané udržať v teple a suchu, zabezpečte slamenú podstielku alebo iný mäkký materiál. Možnosti prístrešku pre ošípané zahŕňajú:

  Stodola

  Pre ošípané sú ideálne maštale, ktoré majú prístup do vonkajšieho výbehu. Stodoly sú obzvlášť užitočné, keď máte veľkú farmu alebo chovnú prevádzku, pretože kance môžu byť počas zimy oddelené od prasníc a prasiatok.

  Dom z balíkov slamy

  S drôteným oplotením alebo kovovými t-stĺpikmi na ochranu balíkov slamy pred hmotnosťou ošípaných ich môžete naskladať do tehlového vzoru, aby ste v priebehu niekoľkých minút vytvorili 3-strannú štruktúru. Potom musíte dať na strechu. Môže to byť také jednoduché, ako umiestniť 2 × 4 na vrch s natiahnutou plachtou, alebo to môže byť zarámovaný obdĺžnik s pripevneným kovovým plechom.

  Ak si ošípané zničia steny, môžu si zo slamy vytvoriť schody a preskočiť plot. (Nepoužívajte tento typ ustajnenia vedľa vášho obvodového plotu. Ošípané si zničia steny, vytvoria schody a preskočia plot.)

  Zrub

  Ak máte zalesnenú pôdu a zručnosti so sekerou alebo motorovou pílou, nemusíte chodiť do obchodu pre materiály pre prístrešok pre vaše prasa. Konáre a kmene možno použiť na stavbu prístrešku vyrezaním zárezov na okrajoch, podobne ako polená Lincoln. Polená môžu byť tiež postavené vertikálne a spojené horizontálne kvôli stabilite.

  Tunelový dom

  Konštrukcia podobného tvaru ako skleník môže byť postavená z ohýbaných bravčových panelov, ktoré potom môžu byť pokryté kovom alebo dokonca jednoduchou plachtou, aby sa vytvorila dočasná konštrukcia.

  Pôrodný dom

  Pôrod je proces chovu a pôrodu vrhu prasiatok. V pôrodnici budú len prasnice a ich vrhy. Preto musia mať dostatočné vetranie na ohrev a chladenie konštrukcie. Podlahy by mali byť z cementu alebo iného materiálu, ktorý sa dá ľahko čistiť a dezinfikovať, aby sa zabránilo šíreniu chorôb. Potrebujú tiež vhodné tyče pozdĺž spodného okraja, ktoré zabránia prasnici ležať a rozdrviť prasiatka. Tyč by mala byť nastaviteľná alebo dostatočne vysoká, aby sa pod ňu zmestili len malé prasiatka.

  Drevené pero

  Drevený koterec patrí medzi nízkorozpočtové ohrádky pre ošípané, ktoré môžete vyrobiť, pretože drevo je veľmi prístupné. Môžete ich nájsť ležať u vás doma, v dielni alebo v okolí. Pre túto úžasnú ohradu potrebujete dva druhy dreva; na bočné steny potrebujete bambus a drevo. Na podlahu potrebujete kamenné štiepky, piesok a cement. Aby však podlaha zostala teplá a bezpečná pre ošípané, potrebujete ďalšie vrstvy materiálov, ktoré pokryjú povrch cementu.

  Pri výstavbe domu ošípaných je potrebné zvážiť faktory

  Postaviť dom ošípaných je celkom náročná úloha. Najmä ak nemáte veľa skúseností so stavaním kotercov. Okrem toho sa perá postavené amatérmi zvyčajne po určitom čase rozpadajú. Preto je dôležité pochopiť, že úspech vášho pera bude závisieť od mnohých faktorov, ako sú vaše schopnosti, nástroje, materiály, ktoré používate atď.

  Presne ako každý iný typ výbehu pre zvieratá, aj domčeky pre prasatá sú navrhnuté tak, aby každému zvieraťu poskytli priestor, prístrešie, jedlo a vodu, ktoré potrebujú, aby boli šťastné a zdravé, aby mohli prosperovať. Veľkosť, materiály, prístrešok, prístup k jedlu a vode a priestor na váľanie sa pre ošípané, to všetko musíte vziať do úvahy pri stavbe vášho koterca pre domácich majstrov.

  Veľkosť

  Mal by sa špecifikovať počet ošípaných žijúcich v ohrade. Vo všeobecnosti sa odporúča, aby každé zviera malo plochu 8 x 16 stôp, aj keď sa to môže líšiť podľa plemena a veľkosti, ktorú dosiahne. Naplánujte si o 2 až 3 zvieratá viac, než je počet vo vašom stáde, aby ste zabezpečili, že vaše zvieratá budú mať dostatok miesta.

  Materiály

  Ohrady pre ošípané musia byť vyrobené z pevných materiálov, ktoré sú dostatočne odolné, aby odolali ich činnosti. Prasa sa poškrabalo o stĺp plota, pretiahlo sa cez dieru, dotklo sa niečoho na druhej strane a prežúvalo akékoľvek dostupné drevo. Drôtené pletivo sa musí použiť na zakrytie všetkých drevených stĺpikov prístupných ošípaným, aby ich nemohli žuť. Kovové stĺpiky sú vo všeobecnosti ťažšie a odolnejšie ako drevené, no sú aj drahšie. Kovové stĺpiky by mali byť ukotvené najmenej dve stopy hlboko a mali by byť vysoké najmenej 6 stôp. Najlepšie je použiť bravčové panely na ploty pre domácich majstrov.

  Prístrešok

  Ošípané potrebujú v ohrade zakrytý, nepriepustný priestor, aby zostali v teple a suchu. Prístrešok nemusí byť veľmi vysoký, pre väčšinu plemien postačia 4 stopy, ale stopa musí byť dostatočne priestranná, aby sa všetky zvieratá dostali zo zlého počasia. Steny ohrád pre domácich majstrov sú zvyčajne vyrobené z drôteného pletiva, preglejky, izolácie zo sklenených vlákien, ďalšej vrstvy preglejky a potom poslednej vrstvy drôteného pletiva. Nakoniec konštrukciu zakryje strecha.

  Prístup k jedlu a vode

  Zhora plniaci a automatický podávač je najlepší, pretože uchováva veľké množstvo potravín, ale umožňuje, aby bolo v danom čase k dispozícii len malé množstvo. Týmto spôsobom sa dá vyhnúť plytvaniu a neporiadku. K dispozícii sú aj automatické zavlažovače, ktoré si však vyžadujú pripojenie hadíc na vodu.

  Kroky pri budovaní domu pre domácich majstrov

  Zatiaľ čo domčeky pre domácich majstrov majú niekoľko rôznych tvarov a veľkostí, pri budovaní základného, robustného domu pre ošípané je potrebných niekoľko kritických krokov.

 • Váš prvý krok by mal byť výber alebo vytvorenie vlastného dizajnu. Ďalej si všimnite všetky potrebné nástroje a materiály, ako aj počet potrebných materiálov.
 • Ako druhý krok budete musieť získať všetky nástroje a materiály pre projekt.
 • Vykopaním dier sa uistite, že sú vaše kovové stĺpiky zakopané v zemi. Potom vyplňte otvory špinou, štrkom alebo cementom po umiestnení stĺpikov do otvorov.
 • Uistite sa, že panely na prasa sú pripojené k stĺpikom, aby sa vytvoril uzavretý priestor.
 • Preglejka, izolácia a drôtené pletivo budovy budú musieť byť rezané hneď, ako bude konštrukcia prístrešku pripravená.
 • Stenové panely by mali byť zmontované a pripevnené ku kovovým stĺpikom.
 • Po postavení bokov je možné pridať strechu.
 • Ako posledný krok poskytnite svojim ošípaným nový prístrešok, kde sa môžu hrať, váľať sa, kŕmiť, napájať a byť chránené pred živlami.
 • Výhody chovu ošípaných

 • Ošípané produkujú hodnotné výživné mäso premenou nejedlých krmív, krmovín, obilnín z mlynov, vedľajších mäsových produktov, poškodených krmív a odpadkov na jedlé potraviny. Bohužiaľ, väčšina týchto krmív buď nie je jedlá, alebo nie je pre ľudí veľmi chutná.
 • Ošípané rýchlo rastú a sú plodnými chovateľmi, pričom naraz produkujú 10-12 prasiatok. Prasnica môže za optimálnych podmienok hospodárenia vyprodukovať dva vrhy ročne.
 • Návratnosť chovu ošípaných je vysoká. Farmár môže využiť svoj čas a prácu v tomto vedľajšom zamestnaní so ziskom tým, že investuje do budovy a vybavenia, správne kŕmi ošípané a implementuje dobrý program kontroly chorôb. Okrem toho sa výkaly ošípaných používajú ako hnoj na udržanie úrodnosti pôdy.
 • Neexistuje žiadne zviera na produkciu mäsa okrem brojlerov s vyššou účinnosťou konverzie krmiva ako ošípané, ktoré z danej hmotnosti krmiva produkujú väčší prírastok živej hmotnosti.
 • Ošípané môžu konzumovať rôzne krmivá vrátane obilnín, krmovín, poškodených krmív a odpadkov a produkovať z nich výživné mäso. Efektivita krmiva však môže utrpieť, keď sa skrmujú poškodené zrná, odpadky a iné nevyvážené dávky.
 • Generačné intervaly sú kratšie a sú hojné. Neexistuje žiadne obmedzenie toho, ako skoro sa môže prasnica rozmnožiť a koľkokrát sa prasnica môže orodiť za rok. V každom pôrode vyprodukujú 6-12 prasiatok.
 • Budovy a vybavenie potrebné na chov ošípaných sú relatívne lacné.
 • Percento ošípaných sa pohybuje v rozmedzí 65 – 80 v porovnaní s inými druhmi hospodárskych zvierat, ktorých podiely ošípaných nesmú presiahnuť 65 %.
 • V porovnaní s inými druhmi mäsa má bravčové mäso najvyšší obsah tuku, najnižší obsah vody a vyšší obsah energie. Ďalej obsahuje vitamíny ako tiamín, niacín a riboflavín.
 • Prasací hnoj je široko používaný ako hnojivo v poľnohospodárstve a rybníkoch.
 • Krmivo pre hydinu, mydlo, farby a iné chemické odvetvia vyžadujú od ošípaných viac tuku, pretože ho rýchlo ukladajú.
 • Výkrm môžu dosiahnuť predajnú hmotnosť za 6-8 mesiacov, takže chov ošípaných poskytuje rýchlu návratnosť.
 • Výrobky z ošípaných ako bravčové mäso, slanina, klobásy, masť atď. sú veľmi žiadané doma aj v zahraničí.
 • Záver

  Medzi najziskovejšie povolania pre poľnohospodárov patrí chov ošípaných medzi najziskovejšie. Vyžaduje sa minimálna výška kapitálovej investície, ako aj minimálne množstvo práce. Z hľadiska návratnosti investície sa investícia rýchlo vráti a je kvalitná. Dozrievanie prasiatok nastáva vo veľmi krátkom období, zvyčajne menej ako tri mesiace.