Ako poraziť prasa (len v 10 krokoch)

Na našej farme sa v rámci svojej zodpovednosti starám o humánny chov a porážanie zvierat.

Naučte sa, ako správne poraziť prasa a upiecť ho celé alebo zabaliť na neskôr. Chov a zabíjanie ošípaných nie je príliš zložité.

Prečo by ste sa mali naučiť poraziť prasa

Väčšina ľudí má svoje ošípané zabité v zariadení. Problém s ťahaním ošípaných na porážku je dvojaký.

 • Je ťažké si predstaviť, aké stresujúce musí byť pre ošípané dostať sa do prívesu, cestovať a stáť v ohrade, kým nie sú zabité.
 • V dôsledku stresu prasaťa uvoľní adrenalín, čo skrátka môže ovplyvniť vzhľad, chuť, pH, jemnosť a skladovateľnosť vášho mäsa. Odťahovaním ošípaných na porážku znegujete toľko dobrého chovu, ktorému venovali toľko času a úsilia.

Čo treba vedieť pred porážkou ošípaných

Pred zabíjaním je dôležité obmedziť jedlo na 12-24 hodín. Ak sú ich črevá zaťažené jedlom, môžu prasknúť a kontaminovať vaše mäso.

Druhou výhodou nekŕmenia prasaťa je, že keď je čas ho zabiť, môžete mu dať malé množstvo mlieka a ono príde priamo k vám, pretože je hladné. Ak ich zastrelíte so sklonenou hlavou, budú v perfektnej pozícii. Ošípané tiež držia nehybne, keď pijú, čo vám dáva najlepšiu šancu ich omráčiť.


Pomôcky potrebné na mäsiarstvo ošípaných

 • Je pre nás požehnaním mať 100-galónovú nádrž na oparenie našich ošípaných, ale stále existujú alternatívy, ak ju nemáte. Videl som olejovú nádrž rozrezanú na polovicu vo vani ako metódu na oparenie ošípaných a tiež som videl, ako ľudia používajú 55-galónové bubny. Môžete tiež použiť metódu obarenia prelievaním, pri ktorej sa prasa opakovane polieva horúcou vodou, kým sa srsť nezačne uvoľňovať.
 • Voda – budete potrebovať hadicu, aby ste naplnili opar a tiež ošípanú opláchli počas celého procesu zabíjania. Pri mäsiarstve je veľmi dôležité mať čisté povrchy. Aby ste sa vyhli zablateným pracovným oblastiam, upravte oblasť spracovania tak, aby z vás mohla odtekať voda.
 • Zohriatie vášho oparovača na teplotu vyžaduje palivové drevo.
 • Pri domácom zabíjaní ošípaných sa často používa puška kalibru .22, pretože je tichá a cenovo dostupná. Preferujem však brokovnicu 410 so slimákom. Nemusíte sa obávať ricochetingu a navyše vám zväčší sladkú bodku. Aby ste zaistili humánne zabitie, používajte strelnú zbraň bezpečne a presne. Niektorí ľudia používajú zámok na omráčenie zvieraťa a potom ho vykrvácajú, ale ja dávam prednosť rýchlejšej metóde zabitia.
 • Najčistejším spôsobom odberu krvi na krvavničky a krvavničky je použitie čistej misky.
 • Napichovací nôž je poľnohospodársky nástroj používaný na vypichovanie alebo vykrvovanie hospodárskych zvierat.
 • Okrem traktora je užitočné mať pracovnú silu, ktorá sa dá použiť na premiestňovanie ošípaných a tiež na roztápanie tuku v oparovacom zariadení.
 • Na zdvihnutie prasiatka pomocou traktora a zavesenie prasaťa na vyvrhnutie budete potrebovať herňu a reťaze.
 • Po obarení ošípanej musíte srsť zoškrabať škrabkou na prasa alebo ostrým nožom.
 • Dobré mäsiarske nože túto prácu výrazne uľahčia.
 • S čepeľou dlhou 21 palcov a 16 palcovou čepeľou pílka na kosti so 16 palcovou čepeľou rýchlo a ľahko prereže akúkoľvek kosť alebo mäso.
 • Na výrobu klobásy budete potrebovať dobrý mlynček na mäso.Ako poraziť prasa krok za krokom

Ak vezmete do úvahy mäsiarsky diagram, musíte mäso nakrájať na správne kusy. Uistite sa, že vaše šunky, slanina, plecia a bravčové kotlety sú nakrájané na správne kusy.

Časté otázky

Čo je bravčová masť a kde sa nachádza na ošípanej?

Bravčová masť je jedlý tuk, ktorý sa nachádza v oblasti obličiek a bedier ošípaných. Používa sa ako pochúťka a po vychladnutí sa rozotiera ako maslo.

Na rozdiel od iných bravčových masť nemá bravčová masť chuť bravčového mäsa, takže je ideálna na pečivo a koláče. Naučte sa vyškvariť bravčovú masť a nenechajte si ujsť tento lahodný a výživný tuk.

Koľko mäsa dostanem z 250-kilového prasaťa?

Z 250-kilového prasaťa zvyčajne dostanete 150 libier bežných kusov. Asi 60 % prasaťa sa dostane na panvicu.

Krv používame aj na výrobu krvavničky alebo krvavničky a ako hnojivo v záhrade. Používame oveľa viac ošípaných ako mnohí ľudia, vrátane mäsa z hlavy (líca a syra) a mäsa z nôh.

Orgány ako pečeň a srdce sú plné živín a sú tiež chutné.

Je nákladovo efektívne chovať ošípané na mäso?

Náklady na krmivo pre ošípané sa zvyčajne pohybujú od 200 do 300 USD v závislosti od krmiva.

Domáce prasa bude chutiť lepšie ako čokoľvek iné, čo ste kedy jedli, a nebude vás to stáť viac ako 2,00 doláre za libru. Chov ošípaných sa rozhodne oplatí.