Ako dojiť kravu ručne

Podľa tohto návodu môžete dojiť kravu ručne bez stroja za pár minút.

Prečo dojím na pastve

Bez zápachu

Aj keď sa to môže zdať ako práca navyše s dojením na pastve, existuje niekoľko dôvodov, prečo to robíme týmto spôsobom, a nikdy sa nevrátim.

Mojím najväčším zlozvykom je hádzanie kravského hnoja lopatou, pretože kravy makajú 40 až 50-krát denne v mojej maštali.

 

Rotačná pastva a parazity

V rámci systému rotačných pastvín sa naše kravy nevrátia na rovnakú pastvinu po dobu 45 dní, čo je dĺžka životného cyklu parazita.

Každý deň premiestňujeme naše kravy, čo im umožňuje zostať na čerstvej zelenej pastve, a sledujeme ich s kurčatami, ktoré sa prehrabávajú v hnoji, kŕmia sa larvami múch a rozhadzujú ho na hnojivo.

Naše ovečky jedia ostružiny a iné kefy, ktoré po sebe zanechávajú kravy. Táto metóda udržuje zvieratá aj pastvu čo najzdravšie.

Koľko mlieka dáva krava?

Produkcia kravského mlieka sa bude líšiť v závislosti od toho, aké je plemeno a či má na sebe teľa. Dojíme ju každý deň a berieme 1-2 galóny.

Aby sa predišlo mastitíde, dojnice sa musia pravidelne dojiť, zvyčajne dvakrát denne.

Ak má teľa celé druhé dojenie, znamená to, že svoju kravu musíte dojiť iba raz denne.

Ako dlho trvá dojenie kravy?

Dojenie kravy zvyčajne trvá 20 minút, ale pri prvom podojení vám to bude pravdepodobne trvať 45 minút.

Ak nie ste zvyknutí dojiť kravy, môže trvať niekoľko týždňov, kým si na pohyb zvyknete.

Napriek dlhoročnému dojeniu ma stále bolia ruky. Len pokračujte, kým si nevybudujete vytrvalosť.

Ako používať čerstvé mlieko

Ak si dopozeráte vyššie uvedené video až do konca, uvidíte, ako Krásna robí jogurt s naším kravským mliekom a smotanu si môžete primiešať aj do kávy alebo čaju.

Potrebný spotrebný materiál

Najlepšia vec, ktorú môžete urobiť, je zhromaždiť si zásoby pred začatím. Mama krava bude netrpezlivá, ak ju necháte priviazanú príliš dlho.

 • Stolička na dojenie – Táto stolička je určená na dojenie dobytka. Má pevnú základňu a je zvyčajne vysoká asi 12 palcov.
 • Palica je len predĺženie vašej ruky, ktoré slúži na nasmerovanie kravy. Použil som staré stĺpiky oplotenia Premiere One, ale môžete použiť akýkoľvek objekt s dĺžkou dvoch až troch stôp, ktorý máte.
 • Všetko je to o kontrole pri dojení, nechcete, aby vaša krava ušla alebo sa správala zle. Vždy si prinesiem pár vodítok.
 • Lanová ohlávka je jediná ohlávka, ktorú používame, pretože kravské kopyto môže skončiť zaseknuté v ohlávke, kde sa škriabe. Ak ovládate hlavu kravy, bude nasledovať vaše príkazy.
 • Zoznam spotrebného materiálu ukazuje, že pri dojení budete potrebovať pomerne veľa vybavenia. Majte ľahký kôš alebo tašku na uloženie všetkého vybavenia.
 • Prinášam dve dvojlitrové nerezové vedrá pre prípad, že by krava počas dojenia stúpila do vedra. Takto máme čistú a sterilizovanú zálohu, ak by do nej vkročila krava.
 • Je dobrým zvykom počas dojenia často vyprázdňovať menšie vedro do väčšieho zásobníka, takže ak krava prekopne vedro, nestratíte zásoby na celý deň.
 • Teplá mydlová voda v termoske – ja mám najradšej tekuté kastílske mydlo, napríklad od Dr.Bronnera.
 • Uistite sa, že nepoužívate rovnakú čistiacu handričku na viacero kráv, pretože to môže spôsobiť rozšírenie baktérií. Na jednu kravu budete potrebovať dve až tri organické utierky – pred dojením musíte krave vyčistiť vemeno a nechcete zašpiniť čistú kravu tým istým uterákom.
 • Sprej jablčného octu v plastovej fľaši s rozprašovačom – Ak dojíte v letných mesiacoch, muchy môžu kravu veľmi potrápiť.
 • Použite kefu na vemeno s mäkkými štetinami, aby ste zabránili poškriabaniu vemien vašej kravy.
 • Tento tutoriál bude zahŕňať dojenie na pastvine pomocou mobilných dojacích saní, čo je jeden z dôvodov, prečo používame podperu.
 • Budete potrebovať spôsob, ako udržať svoju kravu pod kontrolou. Najjednoduchší spôsob, ako to dosiahnuť, je pomocou jedla. Kŕmime päť až desať libier lucernových peliet New Country Organic na kravu.
 • Naše mlieko je filtrované v nádobách z nehrdzavejúcej ocele, ktoré sú vybavené hrubým filtrom, po ktorom nasledujú tri jemné filtre, aby sa vo fľaši nedostali žiadne nečistoty ani vlasy.
 • Schwartz filtre, ktoré používame, sú dostatočne jemné na mlieko, ale môžete použiť akýkoľvek jemný mliečny filter, ktorý chcete.
 • Na skladovanie mlieka použite poháre Mason s veľkosťou litra alebo pol galónu.
 • Možno nemáte dostatok miesta v chladničke na rýchle ochladenie mlieka. Použijeme chladič s ľadom a studenou vodou a potom pridáme naše fľaše s mliekom.

Ako dojiť kravu krok za krokom

Uprednostňujeme dojenie kráv ručne, než pomocou dojacieho stroja.